Odtruwanie poalkoholowe może zostać przeprowadzone w ramach wizyty domowej lub w ramach hospitalizacji w prywatnej placówce medycznej.
Zakres przeprowadzonych czynności medycznych jest ściśle uwarunkowany miejscem wykonywanego leczenia. W przypadku wizyty domowej, możliwości terapeutyczne są zdecydowanie mniejsze, niż w przypadku hospitalizacji, która daje możliwość monitorowania większej ilości parametrów organizmu i wprowadzenia szerszego zakresu leczenia.
Terapia ukierunkowana jest ściśle na detoksykację organizmu oraz zminimalizowanie negatywnego wpływu spożytego alkoholu. Obejmuje ona m. in.: dożylne nawodnienie, uzupełnienie witamin, glukozy oraz elektrolitów, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, leczenie przeciwwymiotne oraz leczenie przeciwbólowe i relaksujące.
Pewnym wariantem odtruwania poalkoholowego jest tzw.: detoks błyskawiczny. W razie potrzeby istnieje możliwość zintensyfikowania i wdrożenia przyspieszonej procedury odtruwania poalkoholowego. Zabieg ten trwa od godziny do około trzech godzin i prowadzi do znaczącego ustąpienia objawów ”dnia następnego”, oraz zredukowania stężenia alkoholu w organizmie, bardzo często do wartości równych 0 promili.
Terapia prowadzona w ramach prywatnej placówki medycznej odbywa się na indywidualnej sali chorego, wyposażonej w telewizor, dostęp do internetu oraz łazienkę z prysznicem.
Dodatkowo, w przypadku terapii prowadzonej w prywatnej placówce medycznej, jeżeli jest to konieczne, wykonywane są podstawowe badania krwi obwodowej pozwalające precyzyjnie ustalić cele terapeutyczne, zapewniane jest wyżywienie oraz w razie potrzeby transport z i do domu chorego.