Niniejsze pytania stanowią tylko i wyłącznie skrótowe odpowiedzi na powszechne pytania. Zaleca się zapoznanie z pełnymi informacjami o leku zawartymi w zakładkach działu „O leku”.

W jakim miejscu najczęściej ”wszywa” się tzw. Esperal?

Lek w formie tabletek implantowany jest podskórnie, a dokładnie podpowięziowo,  najczęściej w okolicy pośladka. Miejsce implantacji uzasadnione jest z punktu widzenia medycznego jak i przyszłego efektu kosmetycznego. Okolica pośladkowa jest pozycją bezpieczną z punktu widzenia anatomii (w danej okolicy nie przebiegają duże nerwy, czy naczynia) a co za tym idzie dolegliwości bólowe związane z przemieszczaniem praktycznie nie występują. Niewielka, praktycznie niezauważalny ślad, może zostać ukryty pod bielizną.

Czy „wszywkę” z Esperalem widać przez skórę?

Nie. Tabletki umieszczane są pod powięzią przez co są praktycznie niewyczuwalne przez skórę. Niewielki ślad po nacięciu jest praktycznie niezauważalny ze względu na zastosowany specjalny szew kosmetyczne, który minimalizuje widoczność blizny.

Czy zabieg implantacji Esperalu  jest bolesny?

Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym przez co jest bezbolesny. Co więcej, ze względu na zastosowanie znieczulenia miejscowego pacjent może wrócić do normalnego funkcjonowania zaraz po wyjściu z gabinetu.  Ponadto po zabiegu nie trzeba przyjmować dodatkowych leków przeciwbólowych. Zaleca się tylko unikanie intensywnego wysiłku fizycznego przez 24h i pływania na basenie przez 5 dni, tak aby efekt kosmetyczny gojenia rany był jak najlepszy.

Czy Esperal pomoże mi przestać spożywać alkohol?

Terapia farmakologiczna pomoże Ci przestać pić alkohol, w szczególności gdy:

  • Zdecydowałeś się całkowicie zerwać z nałogiem
  • Twój partner lub bliska Ci osoba będzie pilnować, abyś przyjmował lek systematycznie (w przypadku decyzji o doustnej terapii)
  • Kluczowym i niezastąpionym elementem w terapii jest rozpoczęcie spotkań z psychologiem lub innym terapeutą. Do momentu kiedy nie zdamy sobie sprawy z powagi sytuacji i nie zrozumiemy naszego problemu, terapia farmakologiczna będzie tylko chwilową przerwą od alkoholu

Jak działa Esperal?

W normalnych warunkach, wątroba szybko przekształca alkohol w wodę i dwutlenek węgla. Przyjmowanie leku przerywa ten proces, powodując odkładanie się w organizmie toksycznego związku chemicznego o nazwie aldehyd octowy. Powoduje to nudności, uporczywe wymioty, bóle głowy i zaczerwienienie twarzy, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia oddychania, zaburzenia świadomości. Reakcja pojawia się już 5 minut po spożyciu alkoholu i może trwać kilka godzin. Szersze informacje o mechanizmie działania leku znajdują się w dziale „Działania

Czy reakcja po spożyciu alkoholu jest niebezpieczna?

Reakcja po spożyciu może spowodować gwałtowny wzrost ciśnienia krwi i zaburzenia rytmu serca. Reakcja może być niebezpieczna dla zdrowia, szczególnie w przypadku osób obciążonych chorobami serca lub przyjmujących leki regulujące ciśnienie krwi. Należy pamiętać, że wystąpienie reakcji z alkoholem może pogłębić stopień zaawansowania chorób takich jak: niewydolność nerek, wątroby, chorób układu oddechowego lub układu krążenia, cukrzycy, czy padaczki. Odnotowano zgony u pacjentów poddanych terapii farmakologicznej (doustnej lub tzw. wszywki), którzy zdecydowali się wypić alkohol.

Jaka jest skuteczność działania leku?

Bardzo niewiele osób w trakcie terapii sięga po alkohol. Osoby, które go spożywają, zawsze odczuwają skutki uboczne. Należy pamiętać, że abstynencja alkoholowa podczas terapii podparta terapią psychologiczną daje bardzo słabe efekty wyleczenia długoterminowego.

Kiedy można zacząć przyjmować Esperal?

Przed implantacja lub zażyciem tabletki, należy odczekać co najmniej 12-24 godziny od ostatniego spożycia alkoholu. W zależności od ilości spożytego alkoholu, może on utrzymywać się w organizmie przez 12 godzin lub dłużej.

Jeśli będę przyjmował doustny lek i zaprzestanę leczenia, kiedy będę mógł bezpiecznie zacząć spożywać alkohol?

W przypadku przyjmowania doustnej formy leku należy odczekać co najmniej 7 dni, aby upewnić się, że nie wystąpi reakcja po spożyciu alkoholu.

Czy muszę unikać jedzenia, napojów i innych produktów zawierających alkohol?

  • Należy unikać płynów do płukania jamy ustnej zawierających alkohol. Jego stężenie jest duże, zaś większość osób połyka przynajmniej niewielką ilość płynu przy płukaniu.
  • Należy unikać płynnych leków zawierających alkohol (np. niektóre syropy).
  • Należy unikać czekoladek i ciastek zawierających alkohol.
  • Stosowanie perfum i wód toaletowych jest bezpieczne, jednak istnieje możliwość wystąpienia miejscowego podrażnienia skóry.
  • Żywność gotowana na winie jest zwykle bezpieczna, gdyż alkohol utlenia się podczas gotowania.

Jeżeli okazjonalnie zdarzy Ci się połknąć niewielką ilość leków lub jedzenia zawierającego alkohol, reakcja będzie nieprzyjemna, lecz łagodna. Należy wypić 0,5 l niegazowanej wody, a objawy reakcji leczyć objawowo, lekami dostępnymi bez recepty, zgodnie z załączoną ulotką.

Jakie są skutki uboczne Esperalu?

Oprócz opisanej powyżej reakcji, inne skutki uboczne terapii farmaklogicznej to : uczucie zmęczenia, czosnkowy posmak w ustach i wysypka. Uczucie zmęczenia mija po kilku tygodniach stosowania leku. Pełna lista skutków ubocznych znajduje się w dziale „Działanie niepożądane„.

Z jakich powodów nie powinienem przyjmować Esperalu lub kiedy muszę zachować szczególną ostrożność?

Pełna lista przeciwwskazań znajduje się w zakładce „Przeciwskazania

Jak długo powinienem przyjmować Esperal?

Implantacja podskórna (podpowięziowa) zapewnia uwalnianie leku minimum przez 8 miesięcy. Ze względu na osobniczy proces wchłaniania leku, zaleca się aby pozostać w abstynencji przez 12 miesięcy – taki okres daje pewność wchłonięcia leku. W doustnej terapii zaleca się przyjmowanie leku przez minimum 6 miesięcy lub do czasu uzyskania pełnego przekonania, że pacjent nie będzie więcej sięgał po alkohol. Przed odstawieniem leku należy skonsultować się z lekarzem.

Czy po Esperalu mogę prowadzić samochód?

Tak możesz. Pojazdy można prowadzić od razu po zabiegu a sam Esperal nie ma wpływu na refleks, czy koncentrację a co za tym idzie nie ma wpływu na zdolności kierowania pojazdem.

Czy Esperal da się „przepić”?

Istnieje wiele ‚miejskich legend” mówiących o możliwości przepicia Esperalu. Jak to zwykle bywa z legendami wiele z nich rozmija się z prawdą. Nie ma możliwości, aby podczas terapii farmakologicznej doszło do sytuacji, w której alkohol powoduje dezaktywację leku. Co więcej, każda dodatkowa porcja alkoholu niesie ze sobą destrukcyjny wpływ na szereg narządów wewnętrznych co w końcowej fazie może doprowadzić do zgonu. Podczas terapii farmakologicznej spożywanie alkoholu jest bezwzględnie zakazane!

Czy mogę samemu usunąć tabletki Esperalu tzw. ”wszywkę”?

Tabletki implantowane są podpowięziowo, w okolicy pośladka i niemożliwe jest samodzielne wydobycie zaimpantowanych tabletek.

Część pytań pochodzi z oficjalnego informatora wydanego przez Centrum Uzależnień i Zdrowia Psychicznego (CAMH) – Kanadyjskiej Kliniki Zdrowia Psychicznego i Terapii Uzależnień,