Niniejsze pytania stanowią tylko i wyłącznie skrótowe odpowiedzi na powszechne pytania. Zaleca się zapoznanie z pełnymi informacjami o leku zawartymi w zakładkach działu „O leku”.

W jakim miejscu najczęściej ”wszywa” się tzw. Esperal?

Po wcześniejszym znieczuleniu i wykonaniu nacięcia około 2 cm, lek w formie tabletek implantowany jest podpowięziowo, najczęściej w okolicy lewego pośladka. Miejsce implantacji uzasadnione jest z punktu widzenia medycznego jak i przyszłego efektu kosmetycznego. Okolica pośladkowa jest okolicą bezpieczną z punktu widzenia anatomii (w danej okolicy nie przebiegają duże nerwy, czy naczynia), a co za tym idzie dolegliwości bólowe związane z implantacją praktycznie nie występują. Po zakończeniu implantacji rana jest zaszywana (dwa szwy chirurgiczne). Kontrola i usunięcie szwów jest bezpłatne i odbywa się od 7 do 10 dni po zabiegu. Niewielka, praktycznie niezauważalna blizna, może zostać ukryta pod bielizną.

Czy „wszywkę” z Esperalem widać przez skórę?

Nie, „wszywki” nie widać na skórze. Tabletki umieszczane są pod powięzią przez, co są praktycznie niewyczuwalne przez skórę. Niewielki ślad po nacięciu jest praktycznie niezauważalny ze względu na zastosowany specjalny szew kosmetyczne, który minimalizuje widoczność blizny.

Czy zabieg implantacji Esperalu jest bolesny?

Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, przez co jest bezbolesny. Co więcej, ze względu na zastosowanie znieczulenia miejscowego pacjent może wrócić do normalnego funkcjonowania zaraz po wyjściu z gabinetu. Zaleca się tylko unikanie intensywnego wysiłku fizycznego przez 24h i pływania na basenie przez 5 dni, tak aby efekt kosmetyczny gojenia rany był jak najlepszy. W okresie około 7-10 dni może wystąpić przemijający odczyn wokół implantu, który może powodować ból przy dotyku lub rozciąganiu mięśni pośladkowych. Dolegliwości ustępują po lekach przeciwbólowych takich jak Paracetamol, Ibuprofen, czy Pyralgin.

Czy Esperal pomoże mi przestać spożywać alkohol?

Terapia farmakologiczna stanowi tylko i wyłącznie uzupełnienie szeroko pojętej terapii.

  • Kluczowym i niezastąpionym elementem w terapii jest rozpoczęcie spotkań z psychologiem lub innym terapeutą. Do momentu kiedy nie zdamy sobie sprawy z powagi sytuacji i nie zrozumiemy naszego problemu, terapia farmakologiczna będzie tylko chwilową przerwą od alkoholu

Jak działa Esperal?

W normalnych warunkach, wątroba szybko przekształca alkohol w wodę i dwutlenek węgla. Przyjmowanie leku przerywa ten proces, powodując odkładanie się w organizmie toksycznego związku chemicznego o nazwie aldehyd octowy. Powoduje to nudności, uporczywe wymioty, bóle głowy i zaczerwienienie twarzy, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia oddychania, zaburzenia świadomości. Reakcja pojawia się już 5 minut po spożyciu alkoholu i może trwać kilka godzin. Szersze informacje o mechanizmie działania leku znajdują się w dziale „Działania

Czy reakcja po spożyciu alkoholu jest niebezpieczna?

Reakcja po spożyciu może spowodować gwałtowny wzrost ciśnienia krwi i zaburzenia rytmu serca. Reakcja może być niebezpieczna dla zdrowia, szczególnie w przypadku osób obciążonych chorobami serca lub przyjmujących leki regulujące ciśnienie krwi. Należy pamiętać, że wystąpienie reakcji z alkoholem może pogłębić stopień zaawansowania chorób takich jak: niewydolność nerek, wątroby, chorób układu oddechowego lub układu krążenia, cukrzycy, czy padaczki. Odnotowano zgony u pacjentów poddanych terapii farmakologicznej (doustnej lub tzw. wszywki), którzy zdecydowali się wypić alkohol.

Kiedy można wykonać wszycie lub zacząć przyjmować doustnie Esperal?

Przed implantacja lub zażyciem tabletki trzeba osiągnąć stan trzeźwości, co oznacza, że należy odczekać co najmniej 12-24 godziny od ostatniego spożycia alkoholu. W zależności od ilości spożytego alkoholu, może on utrzymywać się w organizmie przez 24 godzin lub dłużej.

Jeśli będę przyjmował doustny lek i zaprzestanę leczenia, kiedy będę mógł bezpiecznie zacząć spożywać alkohol?

W przypadku przyjmowania doustnej formy leku należy odczekać co najmniej 7 dni, aby upewnić się, że nie wystąpi reakcja po spożyciu alkoholu.

Czy muszę unikać jedzenia, napojów i innych produktów zawierających alkohol?

  • Należy unikać płynów do płukania jamy ustnej zawierających alkohol. Jego stężenie jest duże, zaś większość osób połyka przynajmniej niewielką ilość płynu przy płukaniu.
  • Należy unikać płynnych leków zawierających alkohol (np. niektóre syropy).
  • Należy unikać czekoladek i ciastek zawierających alkohol.
  • Stosowanie perfum i wód toaletowych jest bezpieczne, jednak istnieje możliwość wystąpienia miejscowego podrażnienia skóry.
  • Żywność gotowana na winie jest zwykle bezpieczna, gdyż alkohol odparowuje podczas gotowania.

Jeżeli okazjonalnie zdarzy Ci się połknąć niewielką ilość leków lub jedzenia zawierającego alkohol, reakcja będzie nieprzyjemna, lecz łagodna. Należy wypić 0,5 l niegazowanej wody, a objawy reakcji leczyć objawowo, lekami dostępnymi bez recepty, zgodnie z załączoną ulotką.

Jakie są skutki uboczne Esperalu?

Oprócz opisanej powyżej reakcji, inne skutki uboczne terapii farmaklogicznej to: uczucie zmęczenia, czosnkowy/metaliczny posmak w ustach i przemijająca wysypka. Uczucie zmęczenia mija po kilku tygodniach stosowania leku. Pełna lista skutków ubocznych znajduje się w dziale „Działanie niepożądane„.

Z jakich powodów nie powinienem przyjmować Esperalu lub kiedy muszę zachować szczególną ostrożność?

Pełna lista przeciwwskazań znajduje się w zakładce „Przeciwskazania

Jak długo powinienem przyjmować Esperal?

Implantacja podpowięziowa zapewnia uwalnianie leku minimum przez 9 miesięcy. Ze względu na osobniczy proces wchłaniania leku, zaleca się aby pozostać w abstynencji przez 12 miesięcy – taki okres daje pewność wchłonięcia leku. W doustnej terapii zaleca się przyjmowanie leku przez minimum 6 miesięcy lub do czasu uzyskania pełnego przekonania, że pacjent nie będzie więcej sięgał po alkohol. Przed odstawieniem leku należy skonsultować się z lekarzem.

Czy po Esperalu mogę prowadzić samochód?

Tak możesz. Pojazdy można prowadzić od razu po zabiegu a sam Esperal nie ma wpływu na refleks, czy koncentrację a co za tym idzie nie ma wpływu na zdolności kierowania pojazdem.

Czy Esperal da się „przepić”?

Istnieje wiele 'miejskich legend” mówiących o możliwości przepicia Esperalu. Jak to zwykle bywa z legendami wiele z nich rozmija się z prawdą. Nie ma możliwości, aby podczas terapii farmakologicznej doszło do sytuacji, w której alkohol powoduje dezaktywację leku. Co więcej, każda porcja alkoholu niesie bardzo duże ryzyko dla życia i zdrowia oraz niesie ze sobą destrukcyjny wpływ na szereg narządów wewnętrznych, co w końcowej fazie może doprowadzić do kalectwa lub zgonu. Podczas terapii farmakologicznej spożywanie alkoholu jest bezwzględnie zakazane przez cały okres działania leku – 9 miesięcy!

Skąd biorą się opinie na temat braku działania Esperalu?

Najczęściej jest to spowodowane nieprawidłowo przeprowadzonym zabiegiem. Jeżeli tabletki zostaną umieszczone w tkance podskórnej, a nie pod powięzią (na mięśniu), ich prawidłowe wchłanianie jest ograniczone, a przez to osiągnięcie odpowiedniego stężenia leku w organizmie niemożliwe. Innym powodem może być dzielenie leku pomiędzy pacjentami i implantacja za małej ilości leku. Każda fiolka leku jest pakowana jałowo i powinna być wykorzystana dla jednej osoby. Każda osoba powinna mieć podane 8-10 tabletek, bez wyjątku.

Co zrobić, aby uchronić się przed taką sytuacją? Sprawdź u kogo wykonujesz zabieg – czy osoba, która przeprowadza procedurę to doświadczony chirurg i czy wykonuje ją w gabinecie zabiegowym. Dopytaj o źródło i nazwę stosowanego leku. Sam zabieg nie może trwać 5-15 minut i być wykonany z cięcia mniejszego niż 1 cm. Nie ma możliwości technicznych, aby przeprowadzić prawidłową implantację w taki sposób. Rana powinna mieć około 2 cm i być obligatoryjnie zeszyta, obejmując powięź oraz tkankę podskórną i skórę.

Kolejnym sygnałem ostrzegawczym powinna być cena zabiegu. Średnia cena zabiegu usunięcia zmiany skórnej (pieprzyka) wynosi około 500-600 zł, a jest to procedura dużo bardziej prosta niż implantacja Esperalu. Doliczając do tego cenę leku, która może sięgać nawet 300 zł oraz wizytę kwalifikacyjną i kontrolną z usunięciem szwów, nie może finalnie dać kwoty 400-500 zł za pełną procedurę z lekiem. Przy takich kwotach istnieje duże prawdopodobieństwo, że lek może nie być oryginalny lub w ogóle zastosowany.

Czy można zrobić wszywkę na pół roku lub inny okres?

Producent jedynego oryginalnego i oficjalnie dostępnego leku nie przewiduje takiej możliwości, o czym jasno informuje w załączonej do leku ulotce. Producent jasno określa sposób i ilość implantacji tabletek i zawsze jest to od 8-10 tabletek (8 tabletek do 75 kilogramów masy ciała i 10 tabletek powyżej 75 kilogramów masy ciała). Implantacja mniejszej ilości tabletek nie powoduje skrócenie czasu działania leku, a jedynie osłabienie działania leku i brak lub niepełną reakcję w przypadku spożycia alkoholu. Dla przykładu: niezależnie, czy wszyjemy 1 tabletkę, czy 100 tabletek, zawsze będą wchłaniały się przez 9 miesięcy. Implantacja mniejszej ilości tabletek niż 8-10, jest najczęstszym powodem braku reakcji po wypiciu alkoholu i nieskutecznej terapii.

Czy mogę samemu usunąć tabletki Esperalu tzw. ”wszywkę”?

Tabletki implantowane są podpowięziowo, w okolicy pośladka i niemożliwe jest samodzielne wydobycie zaimpantowanych tabletek. Co więcej, podczas wizyty kwalifikacyjnej dowiesz się jasno, że nie ma możliwości zmiany zdania po czasie (np. 3 miesiącach) i usunięcia leku. Prawidłowe rozmieszczenie leku pod powięzią i czas, który upływa od zabiegu powoduje, że usunięcie wszywki wiąże się z długim i traumatycznym zabiegiem chirurgicznym, który może odbyć się tylko w wyjątkowych okolicznościach. Te wyjątkowe okoliczności obejmują wskazania medyczne.

Boję się w „wszywki” ponieważ miałem ją dwa razy i się ,,nie przyjęła”.

Nie istnieje takie pojęcie jak ,,nie przyjęła”. Potocznie określane dotyczące takiej sytuacji wynika najczęściej z nieprawidłowo wykonanego zabiegu i implantacji leku podskórnie. W takich okolicznościach lek rozpuszcza się pod skórą, ale nie może się wchłaniać, ponieważ nie leży na mięśniu, do którego odbywa się wchłanianie. Przy pewnej granicznej objętości, która rozpuści się dochodzi do pęknięcia rany i ewakuacji częściowo rozpuszczonego leku. Taka sytuacja stanowi prostą drogę do nadkażenia rany i całkowitej, samoistnej, ewakuacji tabletek.

Wykonanie zabiegu zgodnie z zaleceniami producenta i implantacja leku na mięśniu powoduje niemal 100% wygojenie po zabiegu. Pojedyncze przypadki zaburzenia gojenia rany mogą wynikać z nieprawidłowej higieny rany, czy usunięcia szwów po wyznaczonym czasie. Najrzadziej występująca sytuacja dotyczy odległego nadkażenia implantu po np. 3 miesiącach od zabiegu. Jest to związane najczęściej z ogólnoustrojową infekcją i wtórnym zakażeniu implantu, co skutkuje koniecznością usunięcia wszywki.

Część pytań pochodzi z oficjalnego informatora wydanego przez Centrum Uzależnień i Zdrowia Psychicznego (CAMH) – Kanadyjskiej Kliniki Zdrowia Psychicznego i Terapii Uzależnień,